Renault Captur E-Tech Plug-in vs Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD
Renault Captur E-Tech Plug-in och Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD är nästan lika dyra per månad (skillnad 18 kr). Över hela ägartiden (48 månader) blir skillnaden 840 kr kr. Skillnaden drivs främst av drivmedelskostnaden.
Lägst totalkostnad
Renault Captur E-Tech Plug-in
4 432 kr kr/mån
Lägst drivmedel
Renault Captur E-Tech Plug-in
199 kr kr/mån
Lägst värdeminskning
Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD
1 900 kr kr/mån
Lägst inköpspris
Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD
190 000 kr
| Post | Renault Captur E-Tech Plug-in | Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD |
|---|---|---|
| Inköpspris | 190 000 kr | 190 000 kr |
| Årsmodell | 2023 | 2021 |
| Drivmedel | Laddhybrid | Laddhybrid |
| Värdeminskning/mån | 1 900 kr kr | 1 900 kr kr |
| Drivmedel/mån | 199 kr kr | 216 kr kr |
| Försäkring/mån | 750 kr kr | 750 kr kr |
| Fordonsskatt/mån | 30 kr kr | 30 kr kr |
| Service & rep./mån | 0 kr kr | 0 kr kr |
| Däck/mån | 261 kr kr | 261 kr kr |
| Totalkostnad/mån | 4 432 kr kr | 4 449 kr kr |
Räkna med dina egna antaganden
Lägg båda bilarna i kalkylen och justera körsträcka, ägartid, ränta och försäkring för att se vad just du skulle betala.
Per kategori
Drivmedel: Renault Captur E-Tech Plug-in drar 199 kr/månad mot Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWDs 216 kr/månad — en skillnad på 18 kr/månad i favör Renault Captur E-Tech Plug-in.
Värdeminskning: Renault Captur E-Tech Plug-in tappar 1 900 kr i värde per månad. Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD tappar 1 900 kr. Värdeminskningen är typiskt den största kostnadsposten över ägartiden.
Försäkring: Försäkringskostnaden är schablonberäknad utifrån bilens inköpspris. Renault Captur E-Tech Plug-in hamnar på 750 kr/månad och Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD på 750 kr/månad. Verklig premie beror på förare och var bilen står.
Kostnad per mil: Renault Captur E-Tech Plug-in kostar 35,45 kr/mil medan Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD ligger på 35,59 kr/mil. På 1 500 mil/år blir det en årsskillnad på 210 kr.
Vanliga frågor
- Vilken är billigare per månad — Renault Captur E-Tech Plug-in eller Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD?
- Renault Captur E-Tech Plug-in är 18 kr billigare per månad i totalkostnad (4 432 kr kr mot 4 449 kr kr). Räknat på 1 500 mil/år och 48 månaders ägartid.
- Vad blir totalkostnaden över 48 månader?
- Renault Captur E-Tech Plug-in kostar 212 725 kr kr över hela perioden. Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD kostar 213 565 kr kr. Skillnaden över 48 månader är 840 kr kr.
- Vilken har lägst kostnad per mil?
- Renault Captur E-Tech Plug-in har lägre kostnad per mil (35,45 kr/mil mot 35,59 kr/mil).
- Vad väger tyngst i kostnadsskillnaden?
- Den största posten är drivmedel där Renault Captur E-Tech Plug-in sparar 18 kr/månad jämfört med den andra bilen.
Liknande jämförelser
Beräkningarna är gjorda med Min Bilkalkyls kalkylator vid 1 500 mil/år och 48 månaders ägande. Försäkring är en uppskattning baserad på inköpspris. Fordonsskatt är hämtad ur Transportstyrelsens register. Bränslepriser: bensin 17 kr/l, diesel 21 kr/l, el 1 kr/kWh. Värdeminskning baseras på årsmodell, drivmedel och historisk depreciering.