Kia Niro HEV vs Renault Captur E-Tech Hybrid
Kia Niro HEV är 515 kr billigare per månad. Över hela ägartiden (48 månader) blir skillnaden 24 720 kr kr. Skillnaden drivs främst av värdeminskningen.
Lägst totalkostnad
Kia Niro HEV
5 551 kr kr/mån
Lägst drivmedel
Kia Niro HEV
593 kr kr/mån
Lägst värdeminskning
Kia Niro HEV
2 200 kr kr/mån
Lägst inköpspris
Kia Niro HEV
220 000 kr
| Post | Kia Niro HEV | Renault Captur E-Tech Hybrid |
|---|---|---|
| Inköpspris | 220 000 kr | 230 000 kr |
| Årsmodell | 2023 | 2024 |
| Drivmedel | Hybrid | Hybrid |
| Värdeminskning/mån | 2 200 kr kr | 2 635 kr kr |
| Drivmedel/mån | 593 kr kr | 614 kr kr |
| Försäkring/mån | 1 000 kr kr | 1 000 kr kr |
| Fordonsskatt/mån | 30 kr kr | 30 kr kr |
| Service & rep./mån | 0 kr kr | 0 kr kr |
| Däck/mån | 261 kr kr | 261 kr kr |
| Totalkostnad/mån | 5 551 kr kr | 6 066 kr kr |
Räkna med dina egna antaganden
Lägg båda bilarna i kalkylen och justera körsträcka, ägartid, ränta och försäkring för att se vad just du skulle betala.
Per kategori
Drivmedel: Kia Niro HEV drar 593 kr/månad mot Renault Captur E-Tech Hybrids 614 kr/månad — en skillnad på 21 kr/månad i favör Kia Niro HEV.
Värdeminskning: Kia Niro HEV tappar 2 200 kr i värde per månad. Renault Captur E-Tech Hybrid tappar 2 635 kr. Värdeminskningen är typiskt den största kostnadsposten över ägartiden.
Försäkring: Försäkringskostnaden är schablonberäknad utifrån bilens inköpspris. Kia Niro HEV hamnar på 1 000 kr/månad och Renault Captur E-Tech Hybrid på 1 000 kr/månad. Verklig premie beror på förare och var bilen står.
Kostnad per mil: Kia Niro HEV kostar 44,4 kr/mil medan Renault Captur E-Tech Hybrid ligger på 48,52 kr/mil. På 1 500 mil/år blir det en årsskillnad på 6 180 kr.
Vanliga frågor
- Vilken är billigare per månad — Kia Niro HEV eller Renault Captur E-Tech Hybrid?
- Kia Niro HEV är 515 kr billigare per månad i totalkostnad (5 551 kr kr mot 6 066 kr kr). Räknat på 1 500 mil/år och 48 månaders ägartid.
- Vad blir totalkostnaden över 48 månader?
- Kia Niro HEV kostar 266 425 kr kr över hela perioden. Renault Captur E-Tech Hybrid kostar 291 145 kr kr. Skillnaden över 48 månader är 24 720 kr kr.
- Vilken har lägst kostnad per mil?
- Kia Niro HEV har lägre kostnad per mil (44,4 kr/mil mot 48,52 kr/mil).
- Vad väger tyngst i kostnadsskillnaden?
- Den största posten är värdeminskning där Kia Niro HEV sparar 435 kr/månad jämfört med den andra bilen.
Liknande jämförelser
Beräkningarna är gjorda med Min Bilkalkyls kalkylator vid 1 500 mil/år och 48 månaders ägande. Försäkring är en uppskattning baserad på inköpspris. Fordonsskatt är hämtad ur Transportstyrelsens register. Bränslepriser: bensin 17 kr/l, diesel 21 kr/l, el 1 kr/kWh. Värdeminskning baseras på årsmodell, drivmedel och historisk depreciering.